Jak zadbać o szczeniaka

 Rosnący pies to ogromne wyzwanie dla właściciela. Odpowiednia dieta jest w tym czasie najważniejsza, ponieważ szczeniak w stosunkowo krótkim czasie zwiększa swoją masę urodzeniową aż od 20 do 100 razy. Związane jest to z rozbudowaniem szkieletu i masy mięśniowej. Ponadto  dochodzi wymiana zębów i rozwój układu odpornościowego.  Należy pamiętać, że dla szczeniaka to ogromny wysiłek i musimy zapewnić mu szczególną uwagę, w każdej sferze jego życia tj. żywienie, higiena, socjalizacja.

 ODŻYWIANIE

 Lokalizacja miski dla nowego domownika musi być w bezpiecznym miejscu, nie w przejściu. Wskazane są dwie, na  pokarm w regularnych porach i wodę. Karma należy dobraną do wielkości, wieku i trybu życia psa. Pamiętaj, żeby nie popełniać podstawowego błędu i nie uczyć psa „żebrania przy stole” podczas posiłków. Dla prawidłowego rozwoju psa, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie wyżywienie. Pierwsze 5 – 6 miesięcy to intensywny rozwój szkieletu, co wiąże się z wysokimi potrzebami żywieniowymi. Kolejne 10 – 18 miesięcy dochodzi do wzmocnienia szkieletu. Rozbudowuje się również masa mięśniowa. Biały Owczarek Szwajcarki należy do psów dużych. U tego rodzaju psów należy pamiętać o wyżej opisanych etapach wzrostu i do nich dopasować formę odżywiania.

Przygotowanie posiłków dla naszych szczeniąt.
Pora karmienia.

 ZABAWKI

 Zabawki dla naszego pupila, są bardzo ważne. Mamy tu na myśli, gryzaki, różnego rodzaju piszczałki, piłeczki. Pamiętaj aby było one wykonane z bezpiecznego tworzywa. Dobrym rozwiązaniem są zabawki z gumy, które są wyjątkowo trwale. Nie należy kupować zbyt małych zabawek, gdyż szczenię może je połknąć.

 NAUKA CZYSTOŚCI

 Kolejnym bardzo ważnym elementem jest nauka czystości. Kluczem do nauczenia psa zachowania higieny jest cierpliwość właściciela, częste wyprowadzanie, które nie odbywa się na żądanie psa, ale regularnie, zwłaszcza po posiłkach, zabawie i przebudzeniu. Bardzo istotne jest nagradzanie psa za zachowanie czystości tzn. wzmacnianie pozytywne.

 HIGIENA I PIELĘGNACJA

 Higiena i pielęgnacja twojego pupila od najwcześniejszego okresu jest niezwykle istotna. Przyzwyczajenie szczeniaka do grzebienia, cążek, czyszczenia zębów, strzyżenia  sprawi, że szczeniak nie będzie się obawiał tych ważnych czynności  i uciekał podczas pielęgnacji w popłochu. Podobnie w przypadku wanny i kąpieli. Stopniowo należy oswajać psa z miejscem gdzie będzie myty oraz z szumem wody. Pamiętaj, że wszystkie te czynności powinny kojarzyć się naszemu pupilowi pozytywnie.  Nie powinny być wprowadzane gwałtownie i przymusowo.

Ivander podczas pielęgnacji.

 ZDROWIE I PROFILAKTYKA

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, już przed przybyciem nowego domownika zastanów się nad doborem lekarza weterynarii. W porozumieniu z lekarzem ustalisz harmonogram szczepień i ewentualną suplementację twojego pupila. Jeśli zaś miało by stać się coś nieoczekiwanego, musisz poznać zasady pierwszej pomocy. W chwili kiedy dojdzie do połknięcia czegoś, złamania, czy też zatrucia. Warto wiedzieć jak zmierzyć temperaturę psu, gdzie jest weterynaria z dyżurem nocnym. Zawsze zachowaj czujność, zwłaszcza w przypadku szczeniąt.